تنظیمات فرمویر برد کنترل (مادربورد) MKS BASE-L

در این مطلب به روش آپلود و تنظیمات ابتدائی فرمویر برد کنترل MKS BASE-L (با تمرکز بر MKS BASE-L V2.1) می پردازیم.

نرم افزار مورد نیاز: درایور های یواس بی FTDI، محیط IDE آردوئینو، انتخاب فرمویر (Marlin, Repetier, Sprinter)، Pronterface.

1- درایور های USB VCP – MKS Base دارای چیپ جدید تر FT232 USB to UART بوده و نیازمند درایور های آپدیت شده VCP(virtual com port) از وبسایت سازنده است. ورژن مطابق با سیستم عامل خود را دریافت کرده و یا ورژن پرتابل موجود برای ویندوز را دریافت کنید.

احتمالا ویندوز به دنبال آپدیت برای درایور می گردد، اما پیشنهاد این است که درایور های ftdi را جهت عملکرد بهتر دانلود کنید.

درایور های VCP یک پورت COM برای MKS BASE را روی کامپیوترتان نصب می کند. می توانید برای چک کردن شماره پورت به دیوایس منیجر ویندوز رفته و به دنبال “USB Serial Port(COMx) بگردید که در آن x شماره پورت مورد نظر است. این عدد را بخاطر بسپارید چراکه در تنظیمات نرم افزار های دیگر به کار گرفته می شود.

2- محیط IDE آردوئینو را نصب کنید.

3- فرمویر خود را دانلود کنید. با توجه به اینکه می توان فرمویر های متفاوتی را نصب کرد، در اینجا برای مثال از فرمویر مارلین استفاده می کنیم.

4- آپلود فرمویر: IDE آردوئینو را باز کنید، برد را انتخاب کنید، به مسیر Tools–>Board–>Arduino Mega 2560 بروید. سریال پورت را انتخاب کنید: Tools–>Serial Port–>(COMx)

سپس File–>Open–> و به مسیر فولدر مارلین رفته و Marlin.pde را انتخاب کنید. اکنون که مارلین در IDE آردوئینو لود شده است، بر روی تب “configuration.h” کلیک کنید. عبارات پایه ای که برای عملکرد X3 نیاز است شامل زیر است:

#define BAUDRATE 250000 //This will work fine for the MKS Gen

#define MOTHERBOARD 33 //33 is for RAMPS which the MKS GEN is compatible with MOTHERBOARD 34

#define TEMP_SENSOR_0 3 //If you have the NTC 100K 

#define TEMP_SENSOR_1 0

#define TEMP_SENSOR_2 0

#define TEMP_SENSOR_BED 3 //If you have the NTC 100K

این عبارات تنها عبارات مورد نیاز برای راه اندازی MKS Gen می باشند. پس از آپلود، می توانید اکثر ویژگی های برد را تست کنید. نیاز است که اصلاحات کوچکی را در تنظیمات فایل configuration برای پرینتر خود اعمال کنید.

5- Marlin را آپلود (یا کامپایل برای تست) کنید. در پنجره HDE آردوئینو روی علامت مثلثی شکل داخل کلید دایره ای جهت کامپایل تست کلیک کنید. این روش چک می کند که خطایی در برنامه نباشد (می توانید آن را انجام ندهید).

بر روی علامت پلی مانند که داخل یک کلید مربعی است کلیک کنید تا کد به برد آپلود شود. اگر همه چیز به خوبی پیش رود، نوشته “Done Uploading” در زیر پنجره IDE ظاهر می شود.